Inteligentny dom


Inteligentny dom

Co to jest inteligentny dom ?

Nie spodziewajcie się rozwiązań występujących w filmach Sci-Fi. Inteligentny dom to centralny system zarządzania automatyką domową tzw. BMS (Building Management System).

Instalacja domu inteligentnego to zintegrowanie występujących w każdym nowo budowanym budynku elementów automatyki, które ma na celu podniesienie komfortu korzystania z budynku oraz w szczególności zwiększenia jego energooszczędności, zautomatyzowanie wielu procesów, które należało wcześniej wykonywać ręcznie.

Automatyczna kontrola

System centralnego zarządzania budynkiem automatycznie dostosuje parametry pracy ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji budynku powodując duże oszczędności energii. Zaprogramowane wcześniej schematy zachowań pozwalają na automatyczne dostosowanie pracy wielu elementów budynku w zależności od panujących warunków.

Inteligentny dom pamięta o wykonaniu określonych czynności np. o podlaniu ogrodu w określonym czasie sprawdzając wcześniej czy ogród podlewania wymaga, dostosuje parametry ogrzewania budynku reagując na zmiany pogody na zewnątrz wyłączając ogrzewanie dużo wcześniej aby nie przegrzać pomieszczeń lub zamknie automatycznie rolety aby wspomóc działanie klimatyzacji przy zbyt dużym nasłonecznieniu. Utrzyma wilgotność pomieszczeń na zadanym poziomie oraz zadba o świerze powietrze kontrolując pracę wentylacji. Zwinie markizy i parasol ogrodowy gdy zwiększy się siła wiatru.

Będzie pamiętał aby nakarmić psa i rybki w akwarium.

 
 

Centralne sterowanie

Możliwość sterowania wszystkimi instalacjami praktycznie z każdego miejsca na świecie poprzez smartfon, komputer czy lokalnie poprzez panel dotykowy. Włączanie i wyłączanie, regulacja parametrów pracy oświetlenia, temperatury pomieszczeń oraz ich wilgotności, sterowanie roletami, bramami, alarmem, kontrolą dostępu, monitoringiem budynku, systemem audio i video oraz wieloma innymi instalacjami znacznie podnosi komfort użytkowania budynku.

Możliwość sterowania wieloma elementami za pomocą jednego przycisku czy wielofunkcyjnych paneli to również znaczna oszczędność na elementach instalacji oraz na okablowaniu budynku gdyż większość połączeń wykonana jest kablami teletechnicznymi, które są dużo tańsze niż zwykłe przewody elektryczne. Warto również wspomnieć o dużo wyższym bezpieczeństwie użytkowania z uwagi na pracę tych elementów beznapięciowo lub przy napięciu 12 i 24V.

Instalacja domu inteligentnego – BMS, IBMS, IIBMS

Montaż instalacji domu inteligentnego jest możliwy praktycznie w każdym budynku. Wielu producentów oferuje moduły do pracy bezprzewodowej. Niestety wadą takich rozwiązań jest ich mały zasięg co znacznie zawęża możliwość ich zastosowania w budynkach wielokondygnacyjnych czy dość rozległych. Instalacje bezprzewodowe pracują na tzw. wolnych częstotliwościach co znacznie zmniejsza bezpieczeństwo ich użytkowania oraz podatność na zakłócenia zewnętrzne.

Aby w pełni wykorzystać zalety systemu domu inteligentnego polecamy montaż instalacji w nowo budowanych budynkach. Instalacje takie wymagają niejednokrotnie położenia kilometrów przewodów jednak inwestycja zwraca się dość szybko z uwagi na energooszczędność budynku.

 
 

Automatyka budynkowa – czy warto ?

Czy warto inwestować w instalację inteligentnego domu ? Czy będzie mi potrzebny tak zaawansowany system ? Przed przystąpieniem do wykonania projektu konieczna jest analiza potrzeb i wymagań klienta. Wiele elementów automatyki domowej można zintegrować i zbudować na bazie inteligentnego systemu alarmowego. Automatyczne zamykanie i otwieranie rolet w zależności od tego czy system jest uzbrojony czy nie, sterowanie bramą wjazdową i garażową jednym pilotem, kontrola dostępu do budynku czy odcięcie wody. Takie proste instalacje nie są drogie, a znacznie podnoszą komfort użytkowania budynku.

Rozbudowane systemy inteligentnego domu kojarzone z dostępnością tylko dla wybranej grupy osób z uwagi na wysoką cenę to mit. Coraz szersza oferta wielu producentów powoduje, że o zintegrowanie budynku może pokusić się praktycznie każdy.

Zapraszamy do odwiedzenia zakładki ZAPYTANIE OFERTOWE na naszej stronie w celu zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi darmowej wyceny instalacji domu inteligentnego.